Niezwykła historia Amandine, córki polskiej hrabianki, wywiezionej potajemnie z Krakowa do francuskiego klasztoru. Amandine wychowuje się w ponurym klasztorze w Montpellier, nie wiedząc, kim jest. Nie może pamiętać, że przywieziono ją jako niemowlę z dalekiego Krakowa. Dlaczego jej matka sądzi, że mała nie żyje? Z jakiego powodu nie chciała jej bogata babka, hrabina Czartoryska? Co sprawiło, że przełożona klasztoru nienawidzi dziewczynki? Pewnego dnia Amandine dowiaduje się od swej opiekunki Solange, że wcale nie jest sierotą. Gdy zbliża się druga wojna światowa, obie opuszczają klasztor. Krótka podróż do rodzinnego majątku Solange zmienia się w odyseję po okupowanej Francji w poszukiwaniu prawdy, szczęścia i miłości...
UWAGI:
Na okł.: Polsko-francuska powieść autorki Tysiąca dni w Toskanii i Tamtego lata na Sycylii.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Powieść przepełniona tęsknotą do przedwojennego świata i klimatu ówczesnych dworków, tyle że dziejąca się w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
Mieszkańców sennego miasteczka Góra Wschodnia, elektryzuje wieść o niespodziewanym powrocie hrabiny Niedzielskiej, dziedziczki pobliskiego pałacu Miłochna. Hrabina zamieszkuje w oficynie przy pałacu, górzanie zaś, jak obudzeni z letargu, zaczynają snuć wielkie i małe plany, których realizację ma umożliwić majątek hrabiny. Niemal każdy wiąże z powrotem dziedziczki jakąś nadzieję.
Powrót hrabiny przywołuje również pamięć o dawnych romansach, a atmosfera ogólnego poruszenia sprzyja miłościom młodych. Nikt - oprócz dawnej pokojowej hrabiny, Anieli - nie wie, że z jej młodością wiąże się pewna romantyczna historia. Aniela jest przekonana, że nareszcie "panienka" będzie mogła domknąć sprawy z przeszłości, i że w tym celu właśnie przyjechała.
UWAGI:
Na stronie tytułowej i okładce: Prószyński i S-ka. Na okładce: Powrót dziedziczki pałacu Miłochna elektryzuje senne miasteczko Góra Wschodnia. Górzanie, [>>] jak obudzeni z letargu, zaczynają snuć wielkie i małe plany.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Dwie kobiety, jeden mężczyzna i wielka miłość we wszystkich jej odcieniach - od namiętności do śmiertelnej nienawiści i kary za zdradę. Burzliwe losy rodziny McGregorów ujrzą światło dzienne na tle chłodnych wrzosowisk, wysokich klifów i starych budowli, opowiadających swoje własne, przejmujące historie.
Anna pozostawia wszystko za sobą i wyjeżdża do Szkocji, by wyleczyć złamane serce. Znajduje tam pracę w posiadłości Lady Abigail, mając nadzieję, że to koniec jej problemów. Jednak w murach starego dworu w West Lothian odżywa przeszłość, a przyczajone demony wychodzą z ukrycia. Historia starszej pani wstrząsa młodą dziewczyną. Lady Abigail kochała kiedyś ze wzajemnością młodego, polskiego oficera, Waldemara Leśniewieckiego. Jednak wszystko sprzysięgło się przeciw tej miłości. W młodym oficerze zrodziły się bunt i niezgoda na niesprawiedliwość. Przegrany zwycięzca opuścił Szkocję i wrócił do ojczyzny. Jednak jego losy potoczyły się zupełnie inaczej, niż by sobie tego życzył. Uciekając przed podejrzeniami o szpiegostwo powrócił do Szkocji, by na nowo złączyć swój los z Abigail. Jednak czy to ona była mu przeznaczona?
UWAGI:
Na okładce: Dwie kobiety, jeden mężczyzna i wielka miłość.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
CZY UWZGLĘDNIĆ PRZY WYDRUKU?
Żelazne damy : kobiety, które zbudowały Polskę
AUTOR:
Janicki, Kamil.
POZ/ODP:
Kamil Janicki.
ADRES WYD.:
Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.
Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i masowy morderca. Nie ma wyjścia. Dla dobra swojego rodu wyrusza do dzikiego kraju Piastów.
Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego za śmierć jej bliskich i przyjaciół. W Poznaniu czeka ją wyłącznie pogarda. A jednak to ona zbuduje podwaliny polskiego imperium.
Emnilda jest panią życia i śmierci swoich poddanych. Aby Europa utonęła w morzu krwi wystarczy jej jedno słowo. nie zawaha się je wypowiedzieć dla korzyści własnej i swojego syna
Przyszło im żyć w czasach, gdy panowało tylko jedno prawo - prawo silniejszego. Znalazły się w kraju rządzonym przez brutalnych władców, których całym życiem były podbój i mord. Stanęły u ich boku, a gdy nadeszła odpowiednia chwila, same sięgnęły po ster polityki.
Dla dobra rodu, swoich dzieci i dla władzy nie wahały się użyć trucizny czy sztyletu. Przekupstwo, podstęp, nawet własne ciało - każdy sposób był dobry, jeśli pozwalał im realizować zamierzone cele. Polskie władczynie. Żelazne damy.
UWAGI:
Bibliogr. s. 412-420. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni